Piknik Rodzinny rozpoczął się od uroczystej mszy świętej odprawionej przez księdza biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Rudolfa Pierskałę. W celebrze uczestniczyli ks. proboszcz parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich Rudolf Nieszwiec oraz ksiądz emeryt Joachim Dembończyk.
Po mszy świętej oficjalne życzenia złożyli przedstawiciele powiatu i gminy oraz kierownicy zaproszonych Ośrodków i goście.
Po części oficjalnej gości zaproszono na słodki poczęstunek. Na środek wjechał urodzinowy tort. Pierwszy kawałek ukroiła dyrektor Domu Jolanta Osuch wspólnie z Waldemarem Gaidą, który jako członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego, odpowiada za pomoc społeczną w powiecie. Każdy z gości mógł skosztować pysznego tortu. Głośne „sto lat” odśpiewano w takt dźwięków muzyki.
O oprawę muzyczną przez cały dzień dbał duet „Alicja i Krzysztof” z Warmątowic. Konferansjerami uroczystości byli pani Aneta Karwacka i pan Leszek Stasik.
Swoje umiejętności recytatorskie zgromadzonym gościom zaprezentowała Weronika Kozioł, uczennica I klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelcach Opolskich, która wyrecytowała wiersz „Pchła szachrajka” Jana Brzechwy.
Z okazji 80-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich został ogłoszony konkurs plastyczny „ Jesień życia w Domu Pogodnej Starości widziana okiem młodego człowieka” i miał na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży tematyki starości oraz kreowanie właściwej postawy wobec własnej starości.
Do udziału w konkursie zostały zaproszone przedszkola, szkoły i gimnazja, które w ramach swojej działalności współpracują z strzeleckim Domem i wspierają go w jego działaniach.
Do oceny zgłoszonych prac została powołana Komisja Konkursowa w składzie:
- Marzanna Węgiel – przewodnicząca Komisji, mieszkanka tutejszego Domu
- Jolanta Osuch – dyrektor placówki
- Waldemar Gaida – członek Zarządu Powiatu Strzeleckiego
- Małgorzata Jędrzejczyk – instruktor terapii zajęciowej w DPS w Szymiszowie
Prace zgłoszone były w trzech kategoriach:
I dzieci przedszkolne
II dzieci z szkół podstawowych
III młodzież gimnazjalna
Laureaci:
Miejsca |
I dzieci przedszkolne
|
II dzieci z szkół podstawowych
|
III młodzież gimnazjalna
|
I | Joanna Królikowska – PP nr 10 w Strzelcach Opolskich | Zofia Friedrich Zespół Szkolno Przedszkolny prowadzony przez Stowarzyszenie PRO Liberis Silesiae z Raszowej | Estera Kulik – PG nr 1 w Strzelcach Opolskich |
II | Oskar Grzesik – PP nr 10 w Strzelcach Opolskich | Anna Baron - Zespół Szkolno Przedszkolny prowadzony przez Stowarzyszenie PRO Liberis Silesiae z Raszowej | Katarzyna Tkocz – PG nr 2 w Strzelcach Opolskich |
III | Wojtek Tarasiuk – PP nr 10 w Strzelcach Opolskich | Antonia Jończy - Zespół Szkolno Przedszkolny prowadzony przez Stowarzyszenie PRO Liberis Silesiae z Raszowej | Piotrek Ziemba – PG nr 1 w Strzelcach Opolskich |
Laureaci odebrali dyplomy i nagrody podczas Pikniku Rodzinnego.
Niesamowitą niespodzianką i hitem spotkania był występ mieszkańców i pracowników strzeleckiego Domu, którzy zaprezentowali się w inscenizacji słowno muzycznej wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Pomysłodawczynią przedstawienia była pani dyrektor Jolanta Osuch, reżyserem pani Anna Buszman, instruktor kulturalno oświatowy, a świetne kostiumy przygotowała krawcowa Monika Zwior oraz Sylwia Pastuch, instruktor terapii zajęciowej.
W przedstawieniu udział wzięli:
Monika Zwior - pracownica DPS w roli małej rzepki
Krystyna Mulicka – mieszkanka w roli dużej rzepki
Jerzy Paciorek – mieszkaniec DPS w roli dziadka
Krystyna Paluch – mieszkanka DPS w roli babci
Przemysław Libigocki – wolontariusz w roli wnuczka
Grażyna Roszak – pracownica DPS w roli Mruczka
Mieczysław Gosiewski – mieszkaniec DPS w roli kotka
Jolanta Siwiec – pracownica DPS w roli gąski
Aleksandra Kusińska – mieszkanka DPS w roli bociana
Sylwia Pastuch – pracownica DPS w roli żabki
Gabriela Markieton – pracownica DPS w roli kawki
Narrator – Aneta Karwacka
Reżyser: Anna Buszman
Kostiumy: Monika Zwiór i Sylwia Pastuch
Oprawa muzyczna: Anna Buszman i Sebastian Piwek
Podczas Pikniku Rodzinnego zaplanowano również wiele atrakcji dla dzieci. Był KLUB MALUCHA prowadzony przez panią Anetę Piwek, gry i zabawy dla dzieci oraz piniata wypełniona cukierkami.
Wszyscy goście bawili się świetnie, a i tym razem pogoda nas nie zawiodła.
Śląskim akcentem imrezy był tradycyjny podwieczorek oraz występ zespołu „Na Chwila” z Kadłuba.
Po występie ostatniego zespołu był czas na pyszną kolację, po której były jeszcze tańce.
Jubileusz zarówno w opini organizatorów jak i gości był bardzo udany. Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszej imprezy.