DPS Strzelce Opolskie
Wejście do DPS w Strzelcach Opolskich
DPS Strzelce Opolskie
Filia w Leśnicy
DPS Strzelce Opolskie
Kaplica w Filii w Leśnicy
DPS Strzelce Opolskie
Park w Filii Szymiszów
DPS Strzelce Opolskie
Filia Szymiszów
DPS Strzelce Opolskie

Dyrektor DPS

Witam na stronie internetowej Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i filią w Leśnicy.

Nasza główna siedziba Dom Pomocy w Strzelcach Opolskich mieści się w centrum miasta, nieopodal parku i rynku. Położenie takie stwarza dobry klimat do wypoczynku, ale także do korzystania z możliwości szybkiego dotarcia do sklepów, poczty czy też biblioteki miejskiej. Ładnie zagospodarowane podwórze za domem z altaną i ławeczkami daje możliwość spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Teren wokół domu jak i sam budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, a więc dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek jest III piętrowy, ale zaopatrzony w windę pozwalającą na swobodne poruszanie się.

Filia Domu znajdującego się w Szymiszowie położona jest w malowniczym zakątku. Wiejskie, czyste i zdrowe powietrze pozwala w ciszy i spokoju obcować z przyrodą. Budynek Domu to pałac z parkiem o niesamowitej historii. Został zbudowany prawdopodobnie w XVII wieku, spalony podczas III Powstania Śląskiego, następnie odbudowany w stylu barokowym. Dopiero późno po wojnie stał się siedzibą domu pomocy społecznej. Oprócz tego park obfituje w obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, które są jego atutem. Stąd też jest to wymarzony teren do spacerów, relaksu i wypoczynku. Druga filia mieści się w Leśnicy niedaleko Góry Świętej Anny, czyli najwyższego wzniesienia grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej. Park krajobrazowy, rezerwat przyrody, Klasztor Franciszkański to atrakcje tego regionu. Dom w Leśnicy składa się z kompleksu trzech budynków zapewniających pełen standard usług, w otoczeniu ogrodu będącego miejscem spacerów i odpoczynku Mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy do Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich z filią w Szymiszowie i filią w Leśnicy, którego wszystkie trzy obiekty zostały zaadoptowane z myślą o wygodzie, bezpieczeństwie i indywidualnych potrzebach jego Mieszkańców. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi Podopieczni cieszyli się dobrym samopoczuciem, zdrowiem i przyjazną, domową atmosferą. Nasz Dom przeznaczony jest dla 238 Mieszkańców obojga płci w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych fizycznie, których stan zdrowia wymaga stałej opieki. W naszym Domu mogą przebywać osoby o różnorodnych schorzeniach takich jak np: choroba Parkinsona, Alzheimera, stany po udarach czy demencji starczej. Domy pozbawione są barier architektonicznych, wyposażone są w windę osobową, towarową, szerokie korytarze, wygodne schody, podjazdy tworząc w ten sposób bardzo dobre warunki mieszkaniowe i bytowe.

Nad całością zadań czuwa wyspecjalizowany personel: pracownicy socjalni, pielęgniarki, opiekunki, pokojowe, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi i kulturalno oświatowi, dietetyk. Pracownicy troszczą się o utrzymywanie domowej atmosfery, dlatego nasi Mieszkańcy traktowani są z dużą życzliwością i szacunkiem.

Dom posiada własną kuchnię, gdzie sporządzane są smaczne posiłki uwzględniające zalecane diety oraz własną pralnię, a także samochód dostosowany do przewozu niepełnosprawnych, także tych na wózkach inwalidzkich.

W ciągu roku nasi Mieszkańcy uczestniczą w organizowanych świętach, np. uroczystej kolacji wigilijnej, pikniku rodzinnym czy też innych imprezach. Uroczyście obchodzone są święta prywatne mieszkańców: urodziny, imieniny. Instruktorzy terapii zajęciowej i kulturalno-oświatowej organizują dla mieszkańców wyjazdy do kina, teatru, na wycieczki oraz spotkania religijne.

Zawsze mile widziane są u nas rodziny i przyjaciele Mieszkańców.


Dyrektor Jolanta Osuch